Deadline is approaching?

Wait no more. Let us write you an essay from scratch

Receive Paper In 3 Hours

Strength required is 85mg,
Stock strength is 100mg in 5mL
85
5
85
425
20
1
100
1
100
5
=4.25ML
stockvolume
required
volume
mL
mL
mL
stock
Volume required is 4.25 mL.
2
Strength required is 70mg,
Stock strength is 10g in 200mL
First change the g to mg to make the units the same:
10g×1000= 10000mg
So stock strength is 10000mg in 200mL
70
200
14000
14
10000
10
1
10000
1
1.4ML
required
stockvolume
volume
mL
mL
mL
stock
Volume required is 1.4mL of stock solution.
3
The volumeof Morphine equal= ordered
The volume to morphine ordered will be less than 1 ml
4 The volume to be drawn up for injection will be equal=(6*2 )/4=3ML
The volume to be drawn up for injection will be more than 2 ml
The volume of Furosenide ordered=(80*5ML)/250=1.6ML
The volume to be drawn up for injection is less the 5ML
12.5 mg ÷ 25 mg = 0.5 or 1/2 tablet.
45 mg ÷ 30 mg = 1.5 or 1 and 1/2 tablet.

250 mg/5 mL ÷ 5 = 50 mg/mL x 15 mL = 750 mg
250 mg/5 mL ÷ 5 = 50 mg/mL x 25 mL = 1250 mg
250 mg/5 mL ÷ 5 = 50 mg/mL x 35 mL = 1750 mg
250 mg/5 mL ÷ 5 = 50 mg/mL; 750 ÷ 50 = 15 mL required for 750 mg of medication
Number of tablets needed by per day=Digoxin/mg
Number of tablets needed by per day= 625mg/125mg=5 tablet
Convert 0.125 mg to mcg
0.125 mg = (0.125 * 1000 mcg)
= 125 mcg
Number of tablets= dose/tablets
=125/62.5= 2 tablets
Tablet for the patient/stock strength available=tablets given
=75mg/25mg=3 tablets
D/H*Q=1 dose
=60mg/30mg*5ml=10ml
2 spoons
10ml volume

Volume requires=(strength*volume of stock )/stock
Volume
20/10*2ML=4ML
Volume requires=(strength*volume of stock )/stock
Volume
30/10=3
Spoonful’s=3
Volume=3*5ml=15ML
Convert grams into mg
=1*1000
1000/500=2 tablets
0.06 g x 1000 = 60 mg ÷ 30 mg = 2 tablets.
Strength required is 750mg
Stock strength is 500mg
Volume=streghth required/stock strength=750/500 tabs=1.5 tabs
1 tablet and a half tablet are required
Y (Required Dosage) =Weight in Kg * Dosage Per Kg

KM HM DM M dM CM MM
KM 1 10 100 1000 10000 100000 1000000
HM 10 1 100 1000 10000 100000 100000
DM 100 10 1 10 100 1000 10000
M 1000 100 10 1 10 100 1000
dm 10000 1000 100 10 1 10 100
CM 100000 10000 1000 100 10 1 10
MM 1000000 100000 10000 1000 100 10 1

Fill in the gaps using the information above:
5 feet =60 inches
5 yards = 15 feet
3 miles = 5280 yards
6 pounds = 96 ounces
5 stones =11200 pounds
2 tons = pounds
4 gallons = 32 pints
7 feet =84 inches
2 yards =72 inches
11 yards =33 feet
5 pounds =160 ounces
72 inches = 6 feet
Change each of the following weights in kilograms to pounds
6Kg=13.2 Pounds
8Kg=17.6 pounds
15Kg=33 pounds
32Kg=70.4 pounds
45Kg=99 pounds
Change each of these weights in pounds to kilograms (Give each answer to 1 d.p)
10 pounds=4.5kgs
18 pounds=8.2kgs
25 pounds=11.4kgs
40 pounds=18.2kgs
56 pounds=25.5kgs

Convert the following to centigrade
98 =36.7
78=25.6
67 =19.4
56=13.3
66 =18.9
90 =3.2
46=7.8
96 =35.6
79=26.1
Convert the following to Fahrenheit
1) 17=62.6
2) 35=95
3) 26=78.8
4) 19 =66.2
5) 22=71.66
6) 15=59
7) 20=28
8) 11 =51.8
9) 21 =69.8

Change each of these distances in inches to meters (Give your answer to
48=1.2
52=1.3
60=1.5
75=1.9
100=2.5

Normal height
Underweight
Approximately what is the normal weight range for a woman who is 4ft 11inches tall?
90 to 120 ibs
Approximately what is the underweight range for a woman who is 5ft 5inches tall?
80 to 110 ibs
A woman who is 5ft 8 inches tall weighs 11 stone – is she underweight, of normal weight or overweight?
Convert stone to kg 11 stones=70 kg Normal
If a woman of 5ft 6 inches tall weighs 7 stone, by approximately how much is she underweight?
7 stone=44.4kg underweight

Approximately what is the normal weight range for a man who is 4ft 11inches tall?
90 to 120 ibs

Approximately what is the underweight range for a man who is 5ft 5inches tall?
80 to 110 ibs
A man who is 5ft 8 inches tall weighs 11 stone – is he underweight, of normal weight or overweight?
11 stone 70kgs
Normal

If a man of 5ft 6 inches tall weighs 7 stone, by approximately how much is he underweight?
7 stone=44 kg
Underweight
Following the 97th centile, at what height should a boy be at 7 years old?
130 cm
Following the 50th centile, at what age should a boy reach 150cm in height?
12 years
Following the 90th centile, at what height should a girl be at 6yrs old?
120 cm
Following the 25th centile, at what age should a girl reach 140cm in height?
Not possible
Which day did the child have the lowest peak flow rate?
Day 5
What was the lowest peak flow rate?
149
Which day did the child have the highest peak flow rate?
12
What was the highest peak flow rate?
450
What might have caused the improvement in the peak flow?
The improved peaks were cause by the flare up in the lungs.
Amounts
400ml:350ml
50l:950ml
354ml:531ml
392ml:168ml
841.5ml:148.5
220ml:40ml
65ml:585ml
750ml:90ml
50% 30% 20% 325ml 195ml 130 ml

20% 40% 40% 140ml 280ml 280ml

25% 35% 40% 200ml 280ml 320ml

25% 50% 25% 157ml 315ml 157ml

55% 30% 15% 297ml 162ml 81ml

24% 12% 64% 240ml 120ml 640ml

10% 20% 20% 50% 125ml 250ml 250ml 625ml
Amount of stock required =Strength Required/Stock Strength× Volume Required
Amount of stock required =0.1/0.2*5ml=2.5ml

2 hours will be 2*42ml/h=84ml
8 hour will be 8*42ml/h=336ml
12 hours will be 12*42ml/h=504ml
3 hours will be 375ml
5 hours will be 625ml
12 hours will be 1500ml
500 mL ÷ 25 mL/h = 20 hours
1000 mL (1 litre) ÷ 80 mL/h = 12.5 hours or 12 hours and 30 minutes
1000 ml ÷8 hrs= 125 ML/h
500 mL ÷ 12 hrs. = 41.6 –> 42 mL/h
500 mL ÷ 7 hrs. = 71.4 –> 71 mL/h
2 L x 1000 = 2000 mL; 2000ml÷14=142.9ML/h
Time Intake Ml Output Ml Initials
Oral Iv (1) IV (2) Others Total Urine No Others chest drain Running total
1pm 100ml 100ml urine 300ml
4pm water 260 260ml
6pm Urine 400ml

Total 360ml 700ml
Insensible loss calculated=360-700=-340ml

Income Monthly in £
NHS Bursary 366.25
Maintenance loan 124
Maintenance grant 98
Parental contribution 121
Earnings 131
Benefits 145
Tax credits 782
Maintenance 123
Total Incomes 1890.25

Expenses In £
Gas 10
Electricity 25
Rent 100
Water 30
Telephone 40
Council tax 50
T.V licence 20
House keeping 50
Books/stationery 50
Travel 100
Content insurance 50
Clothes 50
Childcare 200
Maintenance 200
Debts 50
Social hobby 150
Others 50
Total expenses 1225
Disposable income=1890.25-1225=665.25
Percentage increase=(40558-34530)/34530*100=17.46 percent
Total cost
Quantity price
Prenisolone 100 $300
Methotrexate 48 $85
Folic Acid 56 $100
Ramipril 48 $135
Tibolone 56 $620
Co proxamol 150 $235
Total cost $1475

This sample could have been used by your fellow student... Get your own unique essay on any topic and submit it by the deadline.

Let a professional writer get your back and save some time!

Hire Writer

Find Out the Cost of Your Paper

Get Price
Hi!

Can’t find the essay you need? Our professional writers are ready to complete a unique paper for you. Just fill in the form and submit your order.

Proceed to the form No, thank you
Can’t find the essay you need?